“Będziemy mieli kota! To już postanowione!” :)


Jeśli taki okrzyk zabrzmiał u Ciebie w domu, to dobrze trafiłaś/eś, bo w dzisiejszym wpisie przybliżymy produkty, jakie powinny się znaleźć w wyprawce dla kociaka.
Zakładamy, że przybywający do domu kot jest młodzieniaszkiem, więc wyprawka została skonstruowana z myślą o młodych kotach aczkolwiek również świeżo upieczeni właściciele dorosłych kotów znajdą tu coś dla siebie :)


JEDZENIE

Zaczniemy od najbardziej podstawowej kwestii, czyli jedzenia. Przede wszystkim należy się kierować odpowiednimi oznaczeniami na opakowaniach. Młodych kociąt nie powinno się karmić jedzeniem przeznaczonym dla kotów dorosłych. Bardzo istotny jest skład karmy oraz jej przeznaczenie - czy jest to karma dodatkowa czy bytowa. Karmy “bytowe” powinny być odpowiednio zbilansowane i zapewniające optymalną ilość wszystkich składników odżywczych dla młodego kota. Do wyboru są karmy suche i mokre, z czego mokre zwykle traktuje się jako karmy “dodatkowe”.


Karma sucha:
    

 

Karma mokra:
  


PRZYSMAKI

Nic tak nie obłaskawia zwierzęcia, jak karmienie przysmaczkami. Podawanie przekąsek nie tylko zacieśnia więź właściciela ze zwierzęciem, ale może być wspaniałą zabawą! Jeśli Twój zwierzak nie ma żadnych alergii pokarmowych to wybór przysmaków jest naprawdę ogromny! Zwróć jednak uwagę, aby miały jak najbardziej zdrowy skład. Możesz również połączyć rolę smakołyka z dodatkową suplementacją i stosować tzw. przysmaki funkcyjne np. wspomagające usuwanie kul włosowych. 

Sanabelle hairball Dr Seidel dla kociąt  Orijen tundra cat 


MISKI

Skoro wybraliśmy już jedzenie - czas na miseczki! Kot powinien mieć minimum 3 sztuki misek: na wodę, na jedzenie suche oraz na jedzenie mokre. Część hodowców preferuje miski “podwójne”, jednak zdania co do ich stosowania są podzielone.
Misek z wodą może być więcej, niż jedna. Można również zaopatrzyć się w specjalną fontannę lub automatyczne poidło, która zachęca kota do picia wody (odpowiednia ilość płynów w diecie kota jest szalenie istotna!).

Yarro miska trendy dla kota Yarro miska metalowa podwójna Trixie automatyczne poidło


KUWETA

Można oczywiście spróbować kota nauczyć załatwiać się w toalecie dla ludzi, jednak zdecydowana większość hodowców używa kuwet. Do wyboru są kuwety otwarte (prostokątne, owalne lub narożnikowe) lub zamknięte. Dla młodych kociąt polecane są kuwety otwarte, dość niskie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby od razu zastosować kuwetę krytą - najlepiej jednak na początek zdjąć z niej “górę” albo chociaż drzwiczki, aby kot mógł się do niej przyzwyczaić. 

Więcej o kuwetach przeczytasz w innych artykułach na blogu.

Yarro kuweta dla kociąt yarro kuweta narożna yarro toaleta zakochany kot 


ŻWIRY

Jest to niezbędny produkt codziennego użytku dla Twojego kociaka. Istnieją trzy grupy żwirów: bentonitowe, silikatowe oraz roślinne. Żwiry mogą się zbrylać lub nie. Moim zdaniem wygodniejsze są te, które się zbrylają, ale na końcu i tak to kot zdecyduje, który mu odpowiada. Wybierając odpowiednie podłoże do kuwety warto się kierować zarówno względami estetycznymi, ekologicznymi jak i wygodą użytkowania. Żwiry produkowane z roślin (np. drewniane czy kukurydziane) często można usuwać drogą sanitarną lub przeznaczyć na kompost.
Więcej o żwirkach przeczytasz w innych artykułach na blogu.

biofeed silicone zakop i zapomnij prezent dla kota

NIE ZAPOMNIJ O ŁOPATCE DO ŻWIRKU!

kerbl łopatka yarro łopatka yarro łopatka


ZABAWKI

Jak każde zwierzę, tak i również kot potrzebuje zabawy. Możesz wybierać spośród wielu modeli, kształtów, rozmiarów i kolorów. Najpowszechniejszą zabawką dla kota są niewielkie myszki (które wiecznie się gdzieś gubią…) oraz wędki. W sklepie dostępne są również modele do samodzielnej zabawy, które stymulują naturalne zachowania kota.  
Jeśli nasz kociak niechętnie podchodzi do jakiejś zabawki warto zaopatrzyć się w kocimiętkę, która zachęci go do bliższego poznania tego przedmiotu.

kerbl zabawka mysz kerbl zabawka edukacyjna vitacraft led


SPANIE

Niezależnie od tego, czy kot będzie miał ochotę w nim spać, czy nie - powinien mieć swoje miejsce. Legowiska można podzielić ze względu na wielkość i kształt. Dostępne są materacyki, poduchy, kojce, domki - do wyboru, do koloru! :) Wybierz takie, które będzie milusie i miękkie, ale zarazem kolorystycznie pasuje do Twojego mieszkania.

szyszka legowisko vik domek kerbl legowisko


DRAPAKI

Koty drapią. To fakt niezaprzeczalny i chyba nikogo nie dziwi. Aby uchronić Twoje meble (lub Ciebie! :) ) przed niszczącą siłą pazurów koniecznie zaopatrz się w odpowiedni drapak. Nie ma znaczenia ile masz miejsca w mieszkaniu - drapaki występują w wielu modelach i wielkościach.

pet style drapak     kerbl drapak     trixie drapak


TRANSPORTERY

Transporter jest bardzo pomocny w podróżach długich (urlopy), jak i krótkich (wizyta u weterynarza). Dla młodych kociąt lepiej sprawdzają się te plastikowe, gdyż łatwiej je wyczyścić, gdy zestresowany zwierzak je zabrudzi. Na długie podróże możemy zaopatrzyć naszego milusińskiego w kocyk i miskę z wodą. Pamiętajmy, że w wielu środkach transportu komunikacji publicznej przewożenie kota w transporterze jest obowiązkowe.

zolux torba     zolux transporter     ferplast transporter


NA WYJŚCIE

Jeśli chcemy aby nasz kociak zażył nieco świeżego powietrza, ale nie jest to kot “wychodzący” to nic nie stoi na przeszkodzie aby zaopatrzyć go w smycz i obrożę bądź szelk. Taki zakup można dokonać w późniejszym okresie, jak już poznamy dobrze naszego zwierzaka. 

Jeśli jednak kot może swobodnie przebywać poza domem konieczna jest obroża wraz z imieniem i kontaktem do właściciela.

trixie obroża dla kota trixie szelki dla kota all for cats szelki


AKCESORIA I PREPARATY

Oczywiście to nie jest koniec akcesoriów dla naszego mruczka ;) W zależności od potrzeb kota (lub naszych) możemy zaopatrzyć się w szereg dodatkowych przedmiotów takich, jak szczotki do włosów lub szczoteczki do zębów. Są to jednak bardzo indywidualne kwestie i poniżej prezentujemy jedynie niektóre z nich:


Kocimiętka:

dr siedl atraktis     trixie kocimiętka     beaphar catnip

Odświeżacze i neutralizatory:

simple soution     mr smell urine    probio zapach dla kotów

Pielęgnacja i czystość:

probio catus dr seidel szampon dla kotów francodex płyn do oczu

Szczotki i grzebienie:

furminator dla kotów     overzoo szczotka obrotowa    kerbl szczotka dla kota

Suplementy i dodatki:

francode pasta odkłaczająca beaphar lactol dr seidel odporność
Preparaty wyciszające i uspokajające:

beaphar no stress beaphar calming beaphar calming obroża