Jaki zwierzak dla kogo?

co musimy wiedzieć przed wyborem zwierzęcia


Przyszli właściciele (młodzi, bądź starsi) często mają już upatrzone zwierzątko, jednak wizyta w sklepie zoologicznym lub w hodowli może zmienić te plany. Niestety zdarza się, że nasz wymarzony pupil “nie będzie pasować” do nas czy naszego planu dnia. Nie oznacza to, że od razu stajemy się wyrachowani w swym wyborze, ale jest to bardzo istotne z punktu dobrostanu samego zwierzęcia.


Maluchy


Dla najmłodszych dzieci wybór tak naprawdę jest najtrudniejszy. Wynika to nie tylko z tego, że zwierzęciem będą się zajmować głównie rodzice, ale i również dlatego, że małe dzieci mają jeszcze nieskoordynowane ruchy. Obie strony - zarówno zwierzę, jak i dziecko - może zostać skrzywdzone (często nieumyślnie). Maluchy często też nie rozumieją związków przyczynowo-skutkowych (np. co się stanie jeśli rybkom nasypiemy całe opakowanie pokarmu), co w efekcie może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Wszelkie kontakty maluchów ze zwierzętami powinny być pod ścisłą kontrolą rodzicielską. Dotyczy to zarówno psa czy kota, jak i rybki lub chomika.


Średniaki


Starsze dzieci i nastolatki są już bardziej odpowiedzialne i delikatne. Oczywiście zdarzają się bardzo empatyczne 7-latki, ale są też niezorganizowane 17-latki. Decyzja o przyjęciu nowego zwierzęcia musi być więc przemyślana. Często młodzież “zapomina” o tym, że zwierzę trzeba nakarmić czy mu posprzątać. Warto na początku już zaznaczyć czy zwierzę jest “wszystkich domowników”, czy ma “głównego właściciela”. Niezależnie jednak od tej decyzji zwierzę powinno być akceptowane przez wszystkich mieszkańców. Unikajmy sytuacji, gdy syn zapragnął mieć węża a mama węży się panicznie boi. Niestety zdarzają się różne sytuacje w życiu, ale zwierzę musi mieć opiekę cały czas. Co się stanie jeśli “głównego właściciela”  nie będzie na miejscu (np. syn wyjedzie na wymianę uczniów do innego miasta bądź kraju)? 


Dorośli


A co z dorosłymi? Tutaj mamy wielkie pole do popisu, gdyż teoretycznie możemy hodować zwierzę takie, jakie chcemy. Zakładam tutaj oczywiście, że wszyscy dorośli są odpowiedzialni :)

Niezależnie jednak od wieku przyszłego właściciela warto się zastanowić nad kilkoma kwestiami:

 • czy w ciągu dnia mam dużo czasu wolnego czy raczej nie bardzo
 • czy w nocy w mieszkaniu / domu musi być cicho
 • ile miesięcznie mogę przeznaczyć pieniędzy na zwierzę
 • czy mam miejsce na małą czy dużą klatkę / akwarium / terrarium; mówiąc inaczej: czy mam warunki mieszkaniowe na hodowlę tego konkretnego gatunku
 • czy chcę zwierzę brać na ręce, bawić się z nim, mocno integrować
 • czy zwierzę ma być mocno absorbujące czy raczej ma być “żywą ozdobą”
 • czy inni domownicy akceptują zwierzęta, czy nie mają jakiś alergii np. na sierść
 • czy w domu są małe dzieci lub czy są w planach 
 • czy w domu są inne zwierzęta, czy wiesz jak zareagują na nowego towarzysza
 • jak będą wyglądać wakacje / urlopy / ferie, czy zwierzę zabieram ze sobą czy mam dla niego opiekę
 • jaki jest mój stan zdrowia - czy poradzę sobie ze zwierzęciem, które żyje wiele lat np. żółw lub jest mocno absorbujące np. pies
 • ile czasu chcę spędzić razem ze zwierzęciem (ile lat żyje)
 • czy jestem gotów na jego długotrwałe leczenie i śmierć

Odpowiadając na powyższe pytania możemy zacząć szukać nowego towarzysza - ale jakiego? O tym już w kolejnych wpisach.