Dziś zanurzymy ryjek w puszce Doliny Noteci Cuisine Duck. Co tam znajdziemy?

Ta karma mokra jest przeznaczona dla psów dorosłych wszystkich ras. Spójrzmy, co zawiera w składzie:

kaczka 26% (serca, mięso 8%, skórki), kurczak 26% (filet z piersi), wieprzowina 8% (mięso, wątroba, nerka), groszek 2%, żurawina 2%, pomarańcza 1,5%, substancje mineralne

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się smakowite i zdrowe. Zwróćmy jednak uwagę na podstawową rzecz - na głównej etykiecie podano DUCK (kaczka) a w składzie obok kaczki mamy zarówno kurczaka, jak i wieprzowinę. Jeśli więc nasz pies z jakiś powodów nie może jeść tego typu mięsa to nie powinniśmy sięgać po taki produkt (pomimo, że etykieta sugeruje w składzie tylko kaczkę). Nie bójmy się też podrobów (serce, wątroba, nerki) - często są to niedoceniane składnik karmy bogate w wiele składników odżywczych. Groch jest cenny ze względu na jego wysoką zawartość błonnika (lepsza perystaltyka jelit). Pamiętajmy też, że podnosi on procentową zawartość białka w karmie. A po co tam pomarańcza? Zawiera witaminę C i witaminy z grupy B, więc czemu nie? :)

A jak wygląda skład analityczny? Już przedstawiam:
białko surowe – 14%, tłuszcz surowy – 3,5%, popiół surowy – 1,5%, włókno surowe – 0,6%, wilgotność – 78%, wapń – 0,3%, fosfor – 0,25%

Wydaje się, że te 14% białka to niewiele, ale zwróćmy uwagę na to, że karma posiada aż 78% wilgotności. Jeśli byśmy karmę “wysuszyli” to zawartość procentowa białka automatycznie wzrośnie. Należy również zwrócić uwagę, iż nie jest to karma pełnowartościowa tylko dodatkowa. Nie musi więc spełniać restrykcyjnych wartości np. białka. Dla psa dorosłego minimalna wartość wynosi 18g białka na 100g karmy (więcej dla szczeniąt i suk karmiących).

Wapń (Ca) i fosfor (P) to bardzo ważne pierwiastki odpowiedzialne m.in. za kości i zęby - przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich wzajemny stosunek. Minimalny wynosi Ca 1 : 1 P, maksymalny Ca 2 : 1 P dla psów dorosłych. Warto tutaj dodać, że nadmiar fosforu pojawia się często z powodu zbyt dużej ilości mięsa i/lub produktów zbozowych w diecie a zbyt małej ilości np. kości

Pochylmy się teraz nad dodatkami dietetycznymi:

Witamina D3 – 450 IU, Witamina E – 40 mg, Cynk (tlenek cynku) – 30 mg, Mangan (tlenek manganu (II)) – 2 mg, Miedź (siarczan miedzi, pięciowodny) – 0,4 mg, Jod (powlekany, granulowany jodan wapnia, bezwodny) – 0,3 mg.Mamy teraz jesień, więc skupmy się na witaminie D3, którą psy (podobnie jak ludzie) potrzebują by normalnie funkcjonować. Przede wszystkim pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, co wpływa na kości i zęby, ale i również na układ nerwowy i mięśnie. Miedź odgrywa ważną rolę w wielu procesach enzymatycznych. Brak tego pierwiastka może spowodować gorszą kondycję sierści (odbarwiona, szorstka, matowa). Mangan bierze udział m.in w metabolizmie węglowodanów i białek.


Cóż tam jeszcze mamy? Piękny napis human grade. Oznacza on użycie surowców przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Pamiętajmy jednak, iż jest to jedynie deklaracja producenta i piękny chwyt marketingowy. Bo czy cukier też nie jest przeznaczony do spożycia przez ludzi? A czekolada? A mąka?


To, co jest istotne przy analizowaniu karm produkowanych pod skrzydłami Doliny Noteci to fakt, że na etykietach karm znajdują się szczegółowe informacje dotyczące składu, składników analitycznych i dodatków dietetycznych stosowanych w procesie produkcji. Zagmatwane i niejasne składy zazwyczaj świadczą, że producent nie bardzo ma się czym pochwalić.